Az IT veszélyei: milyen csapdákat állítanak fel az adathalászok?

IT biztonsági tanácsadás

Ha IT biztonságról, pontosabban annak hiányáról beszélünk, a legtöbb embernek a vírusok jutnak eszébe. Habár mai napig népszerű módszer ez is, már nem ez a legfőbb módja a gépek megfertőzésének és az adatok ellopásának. Nézzük, milyen módokon próbálkoznak a csalók és hogyan védekezhetünk ellenük!

Vírusok

A vírusok régóta léteznek és sok ember esett bele a csapdába. Elég rákattintani és linkre és meg is van a baj. Ahogy az IT biztonság, úgy a csalók is évről évre fejlődnek és újabb és újabb módszereket találnak ki, amivel megfertőzhetik digitális eszközeinket vagy ellophatják adatainkat. Ilyen volt a nemrégiben elterjedt Messenger üzenet, amit az “ismerősöd” küldött azt állítva, hogy a linkre kattintva láthatsz valakit, aki nagyon hasonlít rád. Ki ne lenne kíváncsi az alteregójára? Így hát sokan kattintottak és jelentkeztek be a hamis Facebook fiókjukba, amit viszont kaptak nem egy alteregó képe, hanem egy jó kis vírus volt, ami így további ismerősökhöz jutott el.

Hiteles vagy ijesztő e-mailek

Bizonyára mind kaptunk már olyan e-mailt, amiben a bankunk sürgősen kéri a kártyaadatainkat, mondván, valaki megpróbált pénzt levenni számlánkról. Vagy például valamelyik közmű szolgáltatónk írt kifizetetlen számla kapcsán, amit azonnal pótolnunk kell, különben lekapcsolják a szolgáltatást. De ott van az is, amikor ijesztő levél érkezik egy idegentől, aki állítása szerint igencsak privát élethelyzeteinket rögzítette videón és csak fizetés ellenében lesz olyan kedves, hogy nem teszi közzé. Ezek mindg ijesztő és azonnali cselekedetre kényszerítő üzenetek, aminek sajnos sokan dőlnek be.

Védekezés

Az első és legfontosabb, hogy gyanakodjunk. Vannak persze különböző szoftverek, amik egy bizonyos szintig segítenek védekezni, vagy felismerni a gyanús eseteket. Fontos azonban, hogy mi magunk is résen legyünk. Győződjünk meg arról, hogy az üzenet forrása valóban hiteles-e. Telefonáljunk oda a bankba vagy a közmű szolgáltatóhoz és ellenőrizzük, hogy tőlük jött-e az e-mail. Egyébként alapszabály, hogy kártyaadatokat és jelszót soha senkinek nem adunk meg, még a banknak sem. Hiszen egyik szolgáltató sem kérheti ezeket az adatokat. Ezek nélkül is belelátnak mindenbe, ami számlánkon történik. Ha nem vagyunk biztosak benne, milyen más eszközökkel és módszerekkel kerülhetjük el a bajt, kérjük IT biztonsági tanácsadó segítségét!

Back To Top